Stómia - život s ileostómiou

Príspevok v téme: Stómia - život s ileostómiou
mija85

Dobrý deň! Môj otec bol operovaný na rakovinu konečníka, pričom mu odstránili celé hrubé črevo, urobili mu umelý vývod z tenkého čreva, teda stal sa z neho ileostomik.
Hľadám tu ľudí ktorých žiaľbohu postretol podobný osud a žijú so stómiou, alebo rodinných príslušníkov, s ktorými by som si mohla vymeniť zopár informácii, typov ohľadom tohto stavu. Ako vlastne žiť s ileostómiou.
Za každý ohlas budem veľmi rada a vďačná.
Vopred ďakujem, M.

matway

mija85: niet zač! Ale budem sa opakovať, keďže sa venujem aj rakovine, tvoj ocko nemusel ísť na operáciu, neviem koľko má rokov, neviem ako dlho mal nejaký problém...nie je to fér, aby niekto trpel, aj keď nemusí, a mňa irituje veta, musíte si to dať ..........len jeden okamih, chvíľa, prítomnosť toho, či iného človeka mu zmení na vždy jeho život, na rozhodnutí jedného alebo aj viacerých konzervatívnych doktorov!!! Idem vybuchnúť! Najviac ma trápi, že ma ľudia nepočúvajú, a na koniec, ak je už neskoro to uznajú, prečo?!?!? Veď ja nechcem spochybňovať modernú medicínu, no vo väčšine prípadov sa mýlia, a ľudia /pacienti/, nemajú inú možnosť, ako im slepo veriť! Maj sa a s otcom sa držte, čo najlepšie a najdlhšie...matway

dwqdwq789

Brat je ileostomik a pravdupovediac nikdy nebol stastnejsi. Najprv bol zhrozeny, ale potom zistil,ze je zdravsi ako nikdy predtym, ma to aj vyhodu, nemusi chodit na kadit a samozrejme nieco ako hnacka mu je uplne cudzie. Moze vsetko vykonavat ako predtym okrem niektorych veci ako ist na verejne kupalisko alebo nemoze moc zatazovat brusne svalstvo,vec predsa tam ma dieru a este musi si davat bacha aby nedostal ranu do oblasti stomie. Niektori sa za to mozu hambit, ale on si tak zvykol, ze to berie ako cast jeho osobnosti. Ked chodi na biologicku liecbu, jedna sestricka mu hovorila pribeh o jednom ileostomikovi ktory bol velky narcis, ked mu spravili vyvod on sa do toho zamiloval a ze chodil po plazi ked bol na dovolenke len v plavkach...ze ludia boli vystraseny z tej stomie a on, si este chodil pysne. Osobne som rad a dakujem Bohu, ze mam v poriadku moje creva,ale je to o tom ako sa clovek s tym vysporiada. Niektory ludia dokonca nemaju nohy ani ruky a ziju plnohodnotny zivot.

luciano

Stomikov je strašne veľa a vedú plnohodnotný život. Ja ti môžem poradiť len to, aby si si vygooglila na webe ich stránky a prečítala si ich. Môj otec bol stomikom a ja som mu cez web vybavil ošetrovateľa a dodávateľa stomických komponentov. Tento človek chodil k otcovi pravidelne domov a vykonával veškerý servis s tým spojený. Otec bol veľmi spokojný s jeho službami...

llek

Ileostomia je vysoka stomia, nie je jednoduche si na to zyvknut a to nielen pacient, ale jeho telo ako take. Spociatku su cez ileostomiu velke straty. Dolezite je prisposobenie diéty, lebo po čase sa môžu prejavovať poruchy výživy a problemy v suvislosti aj so stratami tekutín. Treba najst cez internet klub stomikov, lebo jedna vec je odporucenie lekara a druha vlastne skusenosti pacientov. Idealne je najst niekoho, kto dlhodobo funguje s ileostomiou. Stomia nad konecnikom je nieco celkom ine, ako ked ma cele hrube crevo prec a ma ileostomiu

mija85

Kikarika1, ďakujem za odpoveď, dúfam, že to zvládneme aj my, ocko je totiž veľmi zoslabnutý a schudnutý, ale my doma robíme všetko preto aby sa postupne pozbieral. Mataway, ďakujem, ocko operáciu musel podstúpiť, išlo totiž o záchranu života.

kikarika1

jedna známa od nás má vývod už dobrých pár rokov (cca 10 rokov) a žije v pohode bez problémov...vždy je to lepšie, než mať rakovinu, ktorá sa liečiť nedá

matway

Je mi ľúto tvojho otca, mrzí ma, že musel podstúpiť túto operáciu,aj keď nemusel! Niekto sa ti ohľadne toho určite ozve, držte sa.