poruchy spánku - lieky?

Príspevok v téme: poruchy spánku - lieky?
Martin11

Spím veľmi málo, dlho zaspávam, často sa prebúdzam a môj spánok je hotová katastrofa. Poslúchol som odporúčania a šiel som k lekárovi. Najprv k psychológovi, no ten mi nepomohol, pretože on lieky predpísať nemôže a nemyslí si, že by to bolo stresom, teda v mojom prípade podľa neho je vhodnejšie navštíviť neurológa alebo psychiatra. Bol som dnes na neurológii. Lekárka hneď ako som začal rozprávať sa zatvárila akoby to bol bežný problém ktorý nestojí za to riešiť. Spím katastrofálne málo, som unavený, často potom malátny a dospím to (ako tak) pár dní nato. Poslala ma na elektroencefalografické vyšetrenie a na elektromyografické vyšetrenie. Neviem čo, to je, ale vraj zistia, ak je problém v nejakom nerve alebo v genetike. Ak je to v genetike, vraj to je na celý život, ak v psychike, tak mi skôr pomôže psychiater a ak to bude nejakým poškodením nervu alebo niečím podobným, tak mi pomôžu lieky. Na začiatok mi dala na test stilnox. Vraj nechce veľmi predpisovať lieky, pretože sa môže vytvoriť závislosť. Iné vedľajšie účinky to nemá, vraj je to individuálne, no o iné vedľajšie účinky sa nemám báť. Prečítal som si doma niečo o tom lieku. Vedľajšie účinky: U citlivejších pacientov a najmä vo vyššom veku sa môžu objaviť závraty, ospalosť, pocit slabosti, nutkanie na vracanie, vracanie alebo bolesti hlavy. Boli pozorované poruchy pamäti, ku ktorým najčastejšie dochádza niekoľko hodín po podaní lieku. Riziko ich výskytu sa môže znížiť zabezpečením nepretržitého spánku 7-8 hodín.
Vyskytli sa aj nočné mory, nočný nepokoj, námesačnosť, depresie, halucinácie, poruchy správania, stavy zmätenosti, podráždenosť, agresia, tolerancia na liek, dvojité videnie, hnačky, tras, pocity opitosti, neistá chôdza (hlavne u starších pacientov a ak sa liek neužíval podľa odporučenia), porucha súmernosti pohybu končatín, svalová slabosť, vyrážka, opuch, svrbenie, žihľavka, nadmerné potenie, zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, poruchy sexuálnej túžby, bolesti brucha.

To si robí srandu? Takže konečne zaspím a budem ešte viac vymletý ako som teraz? Poruchy pamäti? Veď to je z kaluže do bahna! TO by som sa rovno mohol rozlúčiť so školou. Čo robiť? :-(

odbornica

dodatok -skus stilnox 14 dni ako je balenie a uvidis. Davaj si ho len pred dolezitymi dnami. Zacni s polovicnou davkou .ale riesenie dlhodobe to nie je.skor zmena zivota ,vela telesnej aktivity liecba co by si bral rok nie je ,stilnox ti pomoze len v ten den ked ho beries. varujem pred odrovnanim ladvin ak ho beries viac ako mesiac

odbornica

stilnox ok ale nebrat dlho.Na trhu mas uz len otrasnejsie lieky .Tak mas na vyber bud nic alebo stilnox.Ostatne lieky ako zolpinox a zolpidem atd je ih cca 8 typov podla nazvov maju tu istu ucinnu latku teda -genericku latku taku istu ako stilnox. Na slovensku nic ine neexistuje . Len jeden druh ucinnej generickej latky ktora je v stilnoxe.Vsetky ostatne sa preto zacinaju na zol..atd.koli tlaku farmaceutickych firiem nie su distribuovane dobre do lekare lebo tu ma monopol stilnox.,ale v podstate to je jedno.
Po dlhom uzivani by som sa u stilnoxu hlavne bala poskodenia ladvin a pecene, viac ako navyku.Strata pamate a koncentracie trva cca 15 min pred zaspatim a v kombinacii s alkoholom.{horzi az smrt zastava dychania|} V tvojom pripade ale asi ide skor o uzkost stilnox sa vyuziva najma na zaspavanie !!!!!
na prebudzanie pocas spanku ako takeho konkretne lieky nie su{ ak to nezvladne stilnox co by mal zvladnut} teda -okrem antidepresiv a s tym by som teda nezacinala......to by si bral minimalne rok ak by to malo vobec efekt >a nehovorim o tom ako si odpalis pecen uplne poskodis trvale nasledky.

kabel

martin, ak nebudes stilnox uzivat pravidelne kazdy den, tak sa urcite nezobudis vymlety. Tam su poruchy pamate najma pri dlhodobom nepretrzitom uzivani a pod. Ako obcasnej vypomoci v pripade vycerpania by som sa stilnoxu nebala.

Martin11

Tie poruchy pamäti nemôžu byť v tej réžií, že zabudnem všetko alebo značnú časť toho, čo som sa doposiaľ naučil? že aj po prebudení budem naďalej ako vymletý? Je prirodzené, že keď to má uspať, tak aj funkcia mysli ako celku bude riadne znížená, no nechcem, aby sa vedľajšie účinky v budúcnosti prejavili, že budem zabúdať počas dňa...

kablica

Martin, zase to tak neprezivaj...je to liek slabsi, hoci ma vysoky potencial vzniku tolerancie a zavislosti, ovela vacsi, ako sa predpokladalo pri zavadzani lieku na trh. Co sa tyka poruch pamati, tak je logicke, ze ked uzijes akykolvek liek na spanie, nepojdes sa ucit na statnicu :-DDD

anxs

Stilnox je velmi bezpecny liek (zo sedativ patri medzi najbezpecnejsie) a ma minimun neziaducich ucinkov. Kazdy liek na spanie zhorsuje po uziti vnimanie a pamat, to je logicke. To, co je pisane v pribalovom letaku, beries velmi zvelicene. P.S.Ak by som bol laik, nepisem to sem.

Verrum

veď a keď sa zobudíš, potom nespíš 3-4 hodiny? ja spím niekedy okolo 6 - 5 hodín, a to keby si vedel/a ,koľko mám rokov...myslím, že by mmali existovať lieky, ktoré nemajú určite takéto príznaky, ale bude najlepšie, keďpočkáš na výsledky.