Studovat nieco co chcem-neuplatnim sa/studovat nieco co ma nezaujima-vyžijem

Príspevok v téme: Studovat nieco co chcem-neuplatnim sa/studovat nieco co ma nezaujima-vyžijem
didus_

Zdravím všetkých a zároveň prosím o radu..Som 4čka na strednej škole rada by som pokračovala v študiu dalej.Premýšlam či to ma vobec zmysel,aak by som aj išla študovať tak niečo čo ma nezaujíma príliš a že by som o tom snívala sa nedá povedať,ale vidím to všade a je to zverejňovane všade že je ťažka doba a dostojne vyžiť na slovensku začína byť pomaly ale isto nemožné.Do zahraničia ist nechcem,mam tu rodinu,priatela s ktorym planujem buducnost.Je smutné že dnes uspeje iba lekár alebo právnik ktorý má isté miesto v právnickej firme a uplatniť sa kdekolvek je o známostiach a rovanko aj dostať sa na školu popripade "investicia" pre vybranu buducu inštituciu.Je tu niekto kto to vidí/videl rovnako ako ja a zažil si podobnu situaciu s vyberom?vybrali ste si nieco co vas zaujima aj za vidinou neuplatnenia alebo niečo o čo by ste inak ani nezakopli ale niečo jesť musíte?Dakujem za odpovede

0vecka

Hlavne studovat co ta bavi bez upltnenia je podla mna horsie ako to co ta nebavi s uplatnenim. Hlavne treba najst nejaky kompromis a urcite neist studovat ak to nema zmysel.

Co sa zahranicia tyka ja som to proste na vyske na zivot na SK proste nevidel. Vedel som ze by som mohol ostat pravdepodobne s platom okolo 2000 EUR vsetko nad je pre niektorych nehorazny plat, ale aj tak to vsetko splachne najomne a strava. Skus sa dohodnut s priatelom akoze dvom sa odchadza lespie a rodinu mozes chodit navstevovat 4x do roka uplne bezproblemov.

A ja

Myslím,že nemá žiadny význam zbytočne si predlžovať detstvo a študovať lebo potrebujem niečo robiť,Ked človeka niečo baví,treba porozmýšľať a v tej oblasti sa pustiť do práce.A 18 je čas pozrieť sa do zahrtaničia,určite,aspon na čas,aby človek zistil ako ide život a nie kvačať pri rodičoch a nechať sa opatrovať a vykladať ako neviem čo dalej.

Sisi092

lienka36 presne moj prípad.. presne aj ja by som chcela isť studovat nieco co by sa mi páčilo ale nemalo by to uplatnenie...

didus_didus

tak vidím že to každý vidí rôzne..veľmi by som chcela isť študovať dalej,to som chcela vždy a aj tak pracovať ešte nechcem.sama ešte neviem kam so sebou:-) meno:zdielam tu oblast na mape nalavo ale skor by som prijala nieco ako vymenny pobyt alebo nieco kratkodobe,na dlhu dobu(bývaž,žiť,..)sa nechystam lebo viem ze by som sa uz nevratila...:-)lienka:peginu 1-4 stupeň ti neodporucam,teraz vo velkom s tychto miest prepustaju ale celkom slušne su ohodnoteny stredoskolsky ucitelia aj ked tvrdia opak..najvasciu buducnost by som osobne videla v tej výžive,zdravy lifestyle je v popredí a myslim ze dlho aj bude resp. nejaky nutričný poradca a ked si sama vyznavačka niečoho podobneho je to trefa do čierneho.ak to nevide máš slušnu strednu školu takže mas na vyber:)sama sa neviem zaradiť do žiadnej sfery..matematickej,prirodovednej,zdravotnickej,pedagogickej,ekonomickej,humanitnej...ja som s každeho rožku trošku,jedine čo viem že chcem byť raz úspešná a dobrá v tom čo robím a povedať si že som so svojím životom spokojná.Asi to zas necham na intuiciu ktora ma zatial nezradila a osud.Dakujem pekne za nazory a prajem vela štastia na vasej ceste

_meno

Ahoj didus_

Sry zabudol som pridat do prispevku:

Ak si v zahranici (na mape smerom v lavo ^^) este nebola a mas mozost aj pocas skoly ist za par stoviek na vylet, urcite tak ucin a dobiedzaj Vasich.
Takato malililinka investicia teraz ti moze zmenit cely zivot.

Poskytnute ti to take informacie a pohlad na svet a zivot, ktore neziskas ani keby si zila po celom slovensku vo vsetkych zamestnaniach 1000 rokov.

_meno

Ahoj didus_

Treba si brat priklad z prispevku uzivatela Hrac, klobuk dole ,vycerpavajuca odpoved :)

Mozno len pridam, musis si vybrat najskor cast zemegule, kde chces zit.
(ak si myslis ze na slovensku sa oplati mat viac ako zakladnu skolu ,si na omyle-mala by si ist uz rovno pracovat)

V tej casti sveta si vyber oblast, ktorej sa chces venovat (napr. zdravotnictvo, umenie) a zisti ako nou krajina zije vseobecne.

Nasledne na to si popozeraj trh prace, co ponuka, ake su naplne prace, mzdy, podmienky, naplne. Pekny portal je napr. ve ve ve .indeed. com

Hrac

je blbost ist studovat nieco co ta bavi ale nema uplatnenie. Ja som sa tak rozhodol a nelutujem, studujem co je potrebne a co ma bavi robim popri skole a samo sa vzdelavam v tom. Skola aj tak moc neda, ide len o titul.

zewa

No takto. Skutočne si myslím, že polovica maturantov, aj ked si to nemyslia, nevedia čo chcú robiť. Ja som vyštudovala čo som chcela a zistila, že to v skutočnosti nechcem robiť až keď som to robila. Takže je to taká lotéria. Život ukáže človeku smer. Nie to, čo vyštuduje. Radšej študuj to, čo ťa teraz baví ako niečo s čím sa budeš 5 rokov trápiť a písať tu akú máš depresiu.

lienka36

ahoj didus, presne rovnaký problém mám ja a neviem co dalej. Kazdý jediný den premýslam či sa vôbec oplatí studovat a čo.

az na to ze ja som strednú (OA) skoncila v máji a teraz som nezamestnaná. Rozmýslam ci si nájst v mojej oblasti prácu napr. ako nejaká účtovníčka, ktorá nepotrebuje Vysku (aj ked ma to nebaví, ale je dobre ohodnotená)
alebo ist radsej na vysokú skolu, studovať niečo čo ma zaujíma, baví a učilo by sa mi to lahko, ALE s uplatnením na SR je to mizerné až nemožné.
V mojom prípade rozmýslam nad stúdiom týcho odborov: Kynologie (milujem psíkov), Výzivy ludí (velmi ma to zaujíma uz niekolko rokov a rada by som v tom pracovala), Pedagogika na ZŠ 1-4,
no zial ani jeden z týchto odborov, ktoré ma zaujímajú a bavia nemá ziadne uplatnenie :/

A teba co baví? Co by si chcela studovat?

Jane_3sto18

Je hlúposť ísť študovať niečo, čo ťa vlastne nezaujíma. je vačšie riziko, že tú školu takto nedokončíš, lebo ťa to skrátka bude nudiť. Vždy je dobré ísť študovať to, čo ťa baví. Nemôžeš si hovoriť, že sa nikde s tým neuplatníš, lebo to tak bude. Musíš si nájsť zlatú strednú cestu. Nikdy nevieš, kto práve bude potrebovať v danom okamihu tvoje vzdelanie. Za tých 5 rokov, čo pravdepodobne budeš na výške sa môže zmeniť hocičo. Ak nechceš odísť zo Slovenska, tak je možné aj sťahovať sa za prácou v rámci Slovenska. Je tu veľa pekných miest v každom kraji.