Praca na cierno

Príspevok v téme: Praca na cierno
katarinna88

dostala som prilezitost na zaujimavu pracu.. len je to vlastne nacierno... vysoka za mnou, 5 rocna prax tiez a predsa som ostala tristvrte roka na urade prace a vobec nikto sa neozyval...- moja chyba, nechcela som odist prec a hlasila som sa uz aj na upratovacku. a zrazu prisla prilezitost. praca par minut od domu, kancelaria, zaujimava kreativna praca... firma podla pocutia seriozna. problem je, ze sef mi najskor nukal zivnost ale potom sme to nejak dohodli, teda navrhol proste na cierno. takto mi stat plati zdravotne, kedze som stale evidovana na urade. a z ponukaneho platu si mozem dovolit platit socialne sama. nema problem ma niekedy pustat dokonca skor, piatky vzdy, dovolenka je samozrejma. proste vsetko ako naozaj len ziadna zmluva. zaujimalo by ma, ci by ste do toho isli. v pondelok mu mam dat vediet. som si vedoma samozrejme rizik, od pokuty, cez nevyplatenie mzdy a pod. mozno keby nie som tak dlho bez slusnej prace by som to zavrhla ale zit z niecoho musim.

Gvozdiak Lipnik

Nuž, ja to poviem skôr tak, subjektívne, ale pravdivo. Výhoda je skôr v tom, teda o čo mi v prvom rade ide, že nemienim platiť odvody do SC a ZP, lebo nič z toho nechcem a aj tak by to šlo len príživníkom ako takým a daň do štátu, aby to nešlo príživníkom v podobe politikov v NR SR, ktorí nás pochopiteľne len klamú, teda o to ide viac menej aj zamestnávateľovi - podnikateľovi, ale to tiež len ako ktorému. No na druhej strane je aj istá nevýhoda v tom, že ak sa raz dohodnete, že Ti bude napr. mesačne platiť toľko a toľko na účet, tak to len "dohodnete", ale v skutočnosti k tomu ani vôbec nikdy nemusí prísť, lebo to bolo len ústne a nie zmluvne (formálne), teda právne. Ak by sa tak nestalo, že je to právne vymožiteľné ako Vaša pohľadávka od zamestnávateľa na Vašu vykonanú prácu, preto pri tomto prípade už zamestnávateľ tak či tak chce dodržať dohodu, lebo k nás by sa už chcel dostať na súd a platiť ešte iné súdne poplatky okrem spomínanej mzdy. Možno, že ešte ak tak, že vzájomne uzavriete zmluvu na malú mzdu, aby z toho oficiálne nešli veľké odvody alebo brigádu, kde by to bolo odvodovo vyčlenené (oslobodené) a v skutočnosti by Ti na účet platiť oveľa viac, aj to by bola možná legálna práca na čierno, kde pokuty a iné postihy zo strany štátu nehrozia, lebo je medzi Vami písomný dokument, ale tiež len písomný dokument na istú sumu, preto tam tiež platí to isté, že Ti viac ako na zmluve poslať vôbec nemusí, i keď ste sa len "dohodli". Takže toto je skôr už spoločnej vzájomnosti, to akej miery máš o ňom hodnoverné dôkazy, že rozkaz je rozkaz a ten sa plniť musí, teda morálne medzi ľuďmi či aj niečo vôbec funguje, čo bude iste lepšie sa zamestnať u niekoho, koho dobre poznáš, že ak nevyplatí, vieš, čo máš robiť, aby na 100% vyplatil, preto u cudzích to nie je najlepšie riešenie. Tiež možno predpokladať, či v tom nebude problém z hľadiska banky, kde síce nelegálne a nadpriemerne vysoké príjmy s nesúladom imidžu správania sa na účte veľmi nehrozia, ale na zmluve je toľko a toľko a na účet už iná suma, čo na to daňová kontrola, ale to skôr len v prípade podnikateľského účtu, bežného účtu sa to veľmi netýka, lebo to, že niekto pošle dobrovoľne na iný účet pár stovák, to banku už trápiť veľmi nebude, ak je to legálny príjemca, bankov stotožnený v rovnakej krajine. Takže dá sa aj tak, že na zmluvu, napr. brigádu a skutočnosť s platbami mzdy bude úplne iná, napr. hlavný pracovný pomer, na to nikto nepríde, ale záleží, či to tak dobre bude klapať aj medzi dvoma, lebo vieš ako slovenský národ, najlepšie by len zdieral a z teba ziskoval, takže ťažko, ale ako kde. Skôr v zahraničí práca cez web by to šlo asi lepšie, predpokladám.

katarinna88

zdravim, aj som sem zabudla chodit:)
zatial to ide, vyplatu dostavam pravidelne, tento mesiac mi ju aj zvysili tak to ujde.
neviem ake postihnutie mi hrozi, jedine penazne hadam

sweater.

nemam ziadnu skusenost s nicim podobnym, len mozem skonstatovat ze cely nas stat sa rozkrada. to snad kazdy vidi akurat ze vzdy si to odnesu len tie najmensie rybicky, tym myslim teoreticky teba. ake postihnutie by ti teoreticky hrozilo?

Zuzicka322

Zdravim vas! Tak ako pokracujete? Ja na Vasom mieste by som sa predsa len poobzerala po inych moznostiach. Tiez sa mi totiz stalo nieco podobne a po pol roku som uz nedostala ani cent :/ nevedela som co mam robit, no kamoska mi poradila registraciu u agentury a tam mi do mesiaca sprostredkovali pracu v mojom odbore a zatial som spokojna! Inak kuknite si aj ich web, je to Agentura Plus agenturaplus.sk drzim palce!

katarinna88

nuz tak sa ozyvam po par tyzdnoch...
zatial to vyzera fajn, vyplatu mi dali hned ku koncu mesiaca po 2 tyzdnoch, dokonca viac ako malo byt lebo boli spokojni... padne konecna a ,,vyhanaju,, ma ,,uzit si aj den,,... takto nejako. aspon zatial.

Lulu2011

ak by nebol problem s vyplacanim tak ano, len ci nebude, ale kym nic nemas, ja som to tiez skusila a ako som pisala robila som zadara :( serioznostou to nezavana ani trochu, ale tak co uz, vyskusaj, no

katarinna88

este som sa takto chcela spytat, v pripade, ak by nebol problem s vyplacanim vyplaty, skusili by ste to? lebo jedna moznost je mesiac to vyskusat a samozrejme hladat pracu dalej.