Vzťah so schyzofrenikom

Príspevok v téme: Vzťah so schyzofrenikom
kuna22

Zdravím, pred pár mesiacmi ma sestra zoznámila so svojim spolužiakom a už od začiatku ma každy s nim daval dokopy, prežívam ťažke obdobie, otec vážne ochorel a doma je napätá atmosfera. potrebovala som pri sebe nejakeho blizkeho človeka tak som sa s nim dala dokopy. prve mesiace boli fajn, no zakaždym mi trošku naznačoval že neni až tak v poriadku, nakoniec vysvitlo že ma asi schyzofreniu a že sa lieči sa u psychologa. niekedy vobec nevie čo chce, nevie či chce mńa, inokedy zas prehnane miluje cely svet, menia sa mu nalady, a teraz somnou už skoro vobec nekomunikuje a neviem čo sa deje. ako sa da vychadzať so schyzofrenikom? ma vyznam nejaky vzťah? jeho choroba ešte neni tak važna...

lubss

ahoj. Z mojej strany len toľko, že ak by dotyčný mal naozaj schizofréniu, nelieči sa u psychológa, ale táto diagnóza patrí do rúk psychiatra. Ide o ochorenie na celý život, kde zlepšenie a vyliečenie neexistuje. resp. zlepšenie áno, ale vyliečenie nie. Zakladať si rodinu s takýmto človekom určite neodporúčam. Ak sa aj niekto rozhodne s takýmto človekom žiť, musí sa tomu na celý život odovzdať a obetovať. Musí rátať s tým, že kľudný a šťastný život ho nečaká. Schizofrénia je celoživotné ochorenie vyžadujúce neustálu starostlivosť psychiatra, rozpoznávanie príznakov zhoršujúceho sa ochorenia a pomoc chorému. Takže nejaký úspešný súkromný život....skôr nie

aduliena

Na toto by ti vedel odpovedať len ten, kto takýto vzťah má, či už manželský alebo partnerský. Nikto iný to nevie, ak si to neodžije.
Záleží veľa na tom, v akom štádiu je schizofrénia, ako sa ten človek k svojej chorobe stavia, či bojuje a lieči sa.

Jane_3sto18

Mimulus - tipujem, že moja matka je ťažko psychicky chorá, takže veľmi dobre viem, aké je to žiť s takým človekom.

Mimulus

orol dobre si to napísal ale vieš čo si vlastne napísal?
To je vlastne ako keby si povedal, že s depresiou netreba bojovať alebo že preludy tu vždy boli a budú. Aj ľudia trpiaci psychickými problémami by mali predsa dostať šancu nie??? Pravdou je, že zdraví ľudia nikdy nepochopia to, čo sa deje v hlave ľudí trpiacich psychickou poruchou. To znamená jediné ak máš šancu tak si hľadaj zdravého partnera. Viem je to smutné ale je to tak - psychické problémy sú odjakživa vytláčané na okraj spoločnosti a ostane to tak... Aj napriek tomu, že mnohí so mnou teraz nesúhlasia orol má v podstate pravdu. Aj ja som už stratil veľa priateľov a strácam aj manželku a rodinu a kvôli čomu?

Maoam

Jane - a ver tomu, ze ludia zijuci s tymito ludmi, teda ich partneri ci pribuzni vo väcsine pripadov urobia fakt vsetko, co je v ich silach a znasaju to fakt statocne, ale kazdy ma svoje hranice a pokial si to nezazila live, tak mozno nevies, o com to je...

Maoam

Jane: nie je psychicka choroba ako choroba, vela zalezi od stupna zavaznosti, od charakteru cloveka, ktory je nou postihnuty, vediet, AKE to je zit s psych. tazko narusenym jedincom mozes len vtedy, ked si to odzijes na vlastnej kozi minimalne par rokov so vsetkym, co k tomu patri, niekedy desiatky rokov - potom mudruj

orol

Iné je to na poli manželstva ( aj priateľstva ), kde manželia sa berú spravidla zdravý a po niekolkých rokoch niekto ochorie atď... tam treba stáť veľmi tvrdo za manželom, manželkou a ani v najťažších chvíľach ju neopúšťať, resp. ho neopúšťať. P.s- a iné je to na poli kamarátsva atď... nikde nie je napísané, že sa musím kamarátiť a vyhľadávať spoločnosť chorých ľudí, bláznov, kriminálne závadových osôb atď.

luciano

Súhlasím s Jane. Aj vzťah s duševne chorým človekom môže byť obohatením života a pokiaľ sa tento človek lieči a poctivo užíva lieky, dokáže žiť plnohodnotný život. Takýto človek dokáže byť často krát vernejší, poctivejší, vďačnejší a úprimnejší ako ktorýkoľvek zdravý človek.