Spoločný život bez papiera - druh a družka

Príspevok v téme: Spoločný život bez papiera - druh a družka
aduliena

Chcela by som vás poprosiť, aby ste napísali svoje skúsenosti, ak ste v takomto vzťahu, aké sú plusy a mínusy.
Láska je krásna, ale človek nikdy nevie, čo prinesie život a môže nastať rozchod. Ako ste riešili takéto situácie? Prípadne ak sa narodilo dieťa, tiež treba dokazovať, kto je otec, koho meno bude mať... proste samé mínusy a prekážky na úradoch...
Takisto by ma zaujímalo, či ste registrovaní na úradoch, ak žijete v takomto vzťahu, proste ako to všetko je. Vďaka.

vebe

Iste, papier nezaruci ze vztah bude fungovat, ze laska bude kvitnut a vztah vydrzi. To ani nikto, kto sa sobasil od toho papiera neocakaval. Ono, je to trochu inak. Vsetko je fajn, pokial laska, kvitne, obaja sa lubia, vsetko funguje,obaja su zdravi a nic zle sa neudeje a pokial su len dvaja. Lenze veci sa trochu menia, ked pridu na svet deti. Pravne je vztah druh a druzka ovela menej chraneny v roznych situaciach, ktore realny zivot prinasa - ci uz je to rozchod, ochorenie, uraz ci smrt jedneho z partnerov. A to sa tyka majetku, dedenia, vyzivovacich povinnosti, naroku na vdovsky dochodok a podobne. Ja nikoho nechcem strasit, nikomu nic z toho neprajem a tiez nie som z tych, co sa na manzelstvo pozera ako na financnu instituciu. Lenze zivot skutocne prinasa vselico a mnazelsky vztah je po pravnej stranke "institucia bezpecnejsia", najma ak su tam aj deti

Allenkaaaaaa

nicolette, reagovala som trosku hrrr preto, lebo mi neustale niekto hovori o tom, ako papier nic nezaruci a ja sa vzdy pytam, co ma ako zarucit :D A ako dlho uz takto spolu zijete? :)

nicolette

aduliena
áno, byt máme spoločný.
No áno, neformálne spolužitie má určite svoje plusy a aj mínusy, ako to je vo všetkom, každopádne aj mne by sa to zdalo nespravodlivé, keby som bola v takej situácii, takže určite má manželstvo svoje výhody. Na úrade registrovaní niesme.
Allenkaaaaa
:) No myslela som to tak, ako som to napísala, proste pokiaľ ešte nemáme nejaké záväzky, tak sa ešte nemám kam ponáhľať. Ja viem, že nik sa nebral s tým zámerom, že by si myslel, že mu papier zaručí lásku naveky :D Ja svadbu ako takú neodcudzujem, raz by som sa určite chcela vydať, ale až keď príde ten správny čas :)

Allenkaaaaa

aduliena, uz rozumiem ako si to myslela :)
nicolette, citujem "avšak s tým rozdielom, že nás nespája nejaký kus papiera, ktorý ti v dnešnej dobe nič nezaručí..." Smiem sa opytat? A co by ti ako ten papier mal zarucit? :D Ako to myslis? Lebo nikdy sa ludia nebrali s tym, ze "ten papier" nieco zaruci :D A ked pises, ze nic nezaruci v dnesnej dobe, tak pred 20 rokmi vedel zarucit? Ten papier (teda manzelstvo) je pravneho charakteru, nie nieco, co ti ma zarucit, ze s tym clovekom ostanes/bude ti verny/budete mat deti/bude ta milovat do konca zivote/ a podobne :)

aduliena

Nicolette, presne takto to máme aj my. Ale práve teraz som sa stretla s tým, že kamoškin priateľ mal úraz a nepustili ju k nemu, pretože nie je jeho manželka. To je len jedna z nevýhod neformálneho spolužitia. Dosť ma to prekvapilo a zdá sa mi to nespravodlivé.
A byt máte spoločný? Ste registrovaní aj na úrade?

nicolette

My s priateľom to riešime normálne. Obaja pracujeme, platíme byt, účty, stravu, všetko ide spoločne, dá sa povedať, že máme aj spoločnú kasu, takže u nás sa nerieši, že "to je moje a to zas tvoje".. Takže náš život je úplne dá sa povedať identický s tým manželským, avšak s tým rozdielom, že nás nespája nejaký kus papiera, ktorý ti v dnešnej dobe nič nezaručí a je nám takto spolu fajn :-)

aduliena

Alenkaaa, tú finančnú stránku som myslela tak, že tu na Slovensku sú zákony také, že je lepšie žiť spolu bez papiera, aby človek vyžil. Napríklad moja mama zarába cca.350eur a môj otec nemá nárok na žiadnu podporu, ani dávky, lebo moja mama je povinná ho živiť z tých 350 eur. Priznali by mu dávku 6 eur!!! Smiešne, či na zaplakanie??? Z okolia poznám mnoho mladých párov s deťmi čo sa rozviedli, ale naďalej sú spolu a spravili to preto, aby vyžili. Matka s dieťaťom má nárok na väčšiu fin.pomoc od štátu, keď to potrebuje. Ak má manžela, musí to zvládnuť sám. Vypočítajú životné minimum a ostatné ich nezaujíma. Takisto beriem seba: teraz spolu žijeme, každý máme svoj príjem, platíme účty, hypotéku a zatiaľ nám to vychádza. Ale keby napr.jeden z nás stratil prácu a sme manželia, už by to bolo na hrane a žili by sme z ruky do úst... Takže toto ma odrádza, že čo ak... človek myslí aj na horšie obdobia, hlavne v dnešnej dobe... No na druhej strane, čo ak láska raz vyprchá, tak ja zbalím kufre a som na nule, nikoho nebude zaujímať, že som platila účty, alebo investovala do bytu a tak... čiže aj spolužitie, aj manželstvo má svoje plusy i mínusy, to vieme všetci.
Mňa zaujímalo, ako to riešia iní, čo žijú v neformálnom vzťahu, prípadne ako to riešili, keď sa rozišli. Aj toto je súčasť života.
Čo sa týka svadby, viem, že je fin. nákladná, biele šaty sú to najmenej, čo ma láka, papier mi vernosť nezaručí. Ale keby sme sa tak rozhodli, viem, že to nemusí byť finančne nákladné.

lionesssssss

meretseger, my sme sa asi nepochopili.
Ja ťa neľutujem za iný názor, mne je ťa ľúto pre to, že niečo strašné sa ti muselo stať, keď máš takéto názory

Meretseger

vebe, tak týmto som sa nikdy neriadila a ani to neplatí, našla som krásne veci, keď som bola totálne na dne a naopak.
lionesss, ak ľutuješ ľudí za odlišný názor, než máš ty, tak ľútosť patrí skôr tebe.