Hypotéka, alebo podnájom?

Príspevok v téme: Hypotéka, alebo podnájom?
kaja2

Ahojte,
riešim bytovú otázku. Nebaví ma sťahovať sa z miesta na miesto a žiť medzi cudzími ľuďmi každého polroka. Moja trpezlivosť sa akosi vytráca a rada by som niečo vlastné. Avšak neviem, či je lepšie vziať hypotéku, keďže za tie roky ju aj tak preplatím a viac ako 75 tisíc, čo mi stačí tak na 1izbák mi nedajú, keďže som sama. Naozaj netuším ako to vyriešiť, radila som sa už s viacerými ľuďmi a každý mi vraví niečo iné. Ale neviem si predstaviť 15 rokov v podnájme s niekým cudzím. S možnosťou vydaja alebo s partnerom nepočítam, ke´dže tieto veci si chcem najbližšie roky riešiť sama...Čo je teda lepšie?

kaja2

Zo Slovenska mi radil odísť jeden človek :). Keďže však mám prácu, s ktorou by som v zahraničí nepochodila tak ako by som chcela, tak von momentálne určite nepôjdem.
No je to náročné, už si dávam vypracovávať rôzne ponuky, čo to mám už našetrené, ale je to veľmi máličko vzhľadom na to, koľko stojí byt. Vrážať do garzonky nebudem, nie je tam už veľmi veľký rozdiel, čo sa týka garzonky a 1izbáku, prípadne menšieho dvojizbáku. Ak by som čakala na partnera, tak by som čakala ďalších 10 rokov minimálne, takže tadiaľto cesta nevedie. Tiež ak si predstavím, že zaplatím 300 až 400 eur za nájom mesačne, tak to môžem niečo pridať, uiskromniť sa a naozaj platiť hypotéku. ďakujem za rady, asi sa začnem uberať sme hypotéka a vrážať do toho všetky peniaze, nech je čo najskôr splatená..

panča

ahoj,
takze co k tomu dodat..vzdy preplatis, ked beries nieco na splatky. Ale treba si uvedomit, ze tu splacas a preplacas nieco, co je Tvoje..v prenajme preplacas (klasicke najomne) a stale si v cudzom..a plytvas, plytvas peniaztekmi, ktore sa dali investovat do vlastneho byvania. Je to na Tebe, rozhodni sa spravane, ale ak mas moznost DOSTAT a SPLACAT hypoteku..tak nevahaj. Necitala som ine prispevky, tak som mozno mimo obrazu, ale nbapr. v BA sa da cez Tatra banku (dufam, ze to nie je reklama) investovat do byvania tak, ze si v prenajme, no ked sa rozhodnes byt si kupit, tak splatene peniaze sa TRi zarataju ako splatky do hypoteky

lost

dakovna

nie, nikdy nie co najviac :)
dal by som im taku cenu, aby mi nikdy nezdrhli :P
ale to samozrejme zalezi od toho aku povahu ma dany investor (majitel bytu), ak chce vela penazi, tak ano.. ale osobne si myslim, ze prenajom je len na udrzanie hodnoty majetku/kapitalu a nie zisk (pokial nie spekulativny).

Mrska Silvuska

lulu - ved o tom som pisala, aj ked clovek sam, do hypoteky by som neradila ist...ked su dva prijmy, to je nieco uplne ine, vzdy su tam tie "zadné" dvierka...

dakovna

lost,
keby si mal "zbytocny" byt, tiez by si sa snazil na najomnom zarobit co najviac.
Poznam kopec ludi, co maju hypoteku. Su spokojni, ze maju vlastne byvanie a nevyhadzuju peniaze cudzim ludom za najomne.
Kto chce ist do uveru, treba si to riadne dopredu preratat. Samozrejme, ze sa suma po splateni preplati, ale tak je to v kazdej banke. Treba si dopredu premysliet aku sumu si pozicat s akym platom, na kolko rokov... nie ist bezhlavo do toho. Treba pochodit banky, dat si v nich spravit ponuky a potom zvazit

0vecka

hypoteka je investicia ako ktorakolvek ina s tym rozdielom ze vecsina ludi presne vidi ako to funguje a preto do nej s radostou vrazaju peniaze...

lost

Na SLOVENSKU, kde je priemerny plat NIZSI ako priemerne najomne !!!

Je to matematicky a fyzicky a fyzikalne absolutne nemozne prezit, preto som sa pytal, ci uz niekto sa pytal, ci vypadnes (tj odstahujes sa navzdy) zo Slovakistanu..

To som zvedavy v akej krajine je plat nizsi ako najom.. ved to je brutalne zotrocovanie ludi.. zaujimave zkurvenie trhu.

lost

U mna by to vyslo asi takto:
najomne 350-450eur vs
1. 430eur na 30rokov
2. 505eur na 20rokov
3. 585eur na 15rokov
vsetky realne naklady skombinovane dokopy..

Z tych 250-450eur plati majitel cca 130eur spravcovi, cize on/a ma cisty zisk len 220-320eur pred zdanenim a minus vydavky na opotrebovanie atd..

Neviem, ale z toho mi vychadza, ze idealne je zobrat hypo, ktore sa splati co najskor, uplne co najskor, tj. vsetky volne prostriedky pchat do tej hypo, tj. do bytu.. To je asi idealne pre ludi co maju beznu pracu tj "od 9 do 5"

Pretoze malo ludi chape ako funguje hypoteka a to z dovodu ze banky lobuju aby sa takyto predmet do zakladnych skol nedostal a na tom potom mozu ovela jednoduchsie ryzovat, kedze je obyvatelstvo blbe a tupe, tj. nevzdelane..