matematicka alebo fyzikalna otazka

jankaaaaaaaaa

ak je hocijake cislo alebo pismeno v zlomku v menovateli a ty to chces presunut do citatela, aby sa ti to lepsie pocitalo napriklad, alebo nemas riadok nato aby si to dala do zlomku tak to jednoducho das do citatela a predto das krat, ale musis tam dat ze je to na -1, ked to presuvas z menovatela do citatela

wreck

matticca, na nic. su to dva EKVIVALENTNE (rovnocenne) zapisy tej istej fyzikalnej jednotky pre rychlost.

m/s je zapis pomocou zlomku.

m.s^-1 je zapis pomocou exponenta.

ide o dohodu v matematike, ze tieto dva zapisy budu rovnocenne.

jankaaaaaaaaa

ten zapis 2m/s mozes zapisat aj ako 2m.s^-1. to je jedno ako to zapises, znamena to stale to iste. naprikad v knihach alebo v skriptach sa zle zapisuju zlomky, tak to daju ako krat

wreck

chladomor, to bola narazka na macku uja schroedingera, nie pohybovu rovnicu. v spojitosti s BIOtechnologiami celkom dobry forik. ale zda sa, ze nevysiel. tak nic, no. :)

matticca

wreck: priklad, idem autom. nie, hral kolky a chcem si urcit akou rychlostou mam gulu hodit (v m/s) aby tam trebars prisla silou takou a takou alebo s takym a takym hlukom. urcim si ze napr. 2m/s. na co tam budem davat to -1?

matticca

ona je mrtva. vraj ju syn sekerou zabil. ale bola fajn. niekedy sa celu hodinu do okna pozerala a hmkala si:)

,,naco sa tu nato vypytujes, ked to proste aj tak nepochopis,,. zaujimava veta:) ako raz spoluziak povedal: ,,naco sa to budem ucit, ked to neviem,,.

wreck

matticca, ja viem, ty nas chces len nasrat, no cak? :)) ale my sa nedame, my sa bavime. :)

-1 nepresuvas do menovatela, to by nemalo zmysel. je to len iny sposob zapisu zlomku. je to dohoda medzi matematikmi, ze takto sa to bude robit. su pripady, ked je vyhodnejsi zapis bez zlomkov. nic viac.

predstav si to ako 3! (3 faktorial). to tiez znamena len 3x2x1, cize 6, ale zvykom je zapisovat to aj ako 3!
preco? lebo taka je celosvetova dohoda medzi matematikmi, ze vyraz 3! bude znamenat 3x2x1.

jankaaaaaaaaa

naco sa tu nato vypytujes, ked to proste aj tak nepochopis? pot om vsetkom si si ttu precitala a aj tak nerozumies. tak to zrejme uz nikdy nepochopis. alebo si dohodni doucovanie s ucitelkou matematiky alebo fyziky zo zakladnej skoly. snad ona ti to dokaze dostatocne polopate vysvetlit na priklade s hruskami ci jablckami

chladomor

No tak by si rovnice zbezrozmernila a nemala by na mínus 12 tu.
A praktickej rovine schrodingerovej rovnice by som sa nevysmieval. Veľmi dobre popisuje atóm vodíka aj s jeho jemnou štruktúrou a to skoro bez približných numerických metód (až na tú jemnú štruktúru, tam je to len približné) a niekedy pomáha aj pri zložitejších atómoch a molekulách, ale tam sa to už spravidla nedá riešiť analyticky. Taktiež celkom dobre popisuje rozptylové javy častíc, ale len pri elektromagnetických interakciách prípadne špeciálnych prípadoch iných interakcií.
Hoci sa teda väčšinou používa len za pomoci poruchových metód a hrubých priblížení, aj tak je celkom užitočná.
Čo sa týka biochémie, tak tam by som očakával, že sa skôr uplatní niečo ako variačná metóda.

matticca

:D rada rozculujem konzervativnych ludi...z matiky sa mi tazko prechadza, len co je pravda, skusku som spravila na 3.krat. aj to preto, lebo z ostatnych mam za A a B:)

neboj sa jankaaaa....nie je to uroven slovenskych skol, vy ste predsa uplne na spici vsetkeho:) vid ty, vychovali ta k mudrosti, si plna pouciek, presneho matematickeho chapania, odborneho vyjadrovania...a nezaprela sa v tebe ani slovenska povaha - pochopenie, podpora, zhovievavost. urcite si vzor mnohych, mlada uspesna a stastna zena;)
je pekne ze - 1 presuniem do menovatela. a naco?