Rocne dieta a jaslicky.

anamarie

K strate slovenského občianstva nedôjde v nasledujúcich prípadoch.

Ak slovenský občan nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu. Platí to však len za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
Ak dieťa cudzie štátne občianstvo nadobudne narodením.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie štátne občianstvo pred 17. júlom 2010.

anamarie

Zakon hovori, ze pokial obcianstvo nadobudnes sobasom, tak stale si aj Slovenka. A toto plati len od isteho roku. Ako to, ze este stale nemas obcianstvo?

ladida

pockaj,toto ma zaujima,moj muz je z usa,obaja synovia amricania a ja jedina slovenka,mam zelenu kartu a nakedy som mohla dostat citizen,tak na svk zrusili dvojobcianstvo:))vy to ako mate?nemuseli ste sa jedneho vzdat?

anamarie

Do tej skolky beru deticky uz od siestich tyzdnov, na jedno dieta pripada jedna vychovavatelka, ale keby som si mala od prs odtrhnut dieta a dat na starost cudzej zene, tak naco ho vobec mat?
Obaja sme Americania aj Slovaci:)

ladida

tak ano,s tym suhlasim.v pripade rocneho dietatka je to o niecom inom,moj syn isiel do jasli nakoniev v 2 rokoch,lebo sme mali stastie na vybornu mladu maminu,ktora si strazenim nasho mimiska privyrabala.ja som skor mala na mysli par mesacne drobce:)a kde ste v usa?manzel je tiez american?

anamarie

ladida, ja som v USA. Predbezne uvazujeme, ze doma by som ostala rok. V manzelovej praci je skolka, mesacne stoji $2000, ale je na vysokej urovni, v tomto pripade naozaj plati, ze za co si zaplatis, to mas.

ladida

aj v usa je 6 tyzdnov materska a tak som si k prvemu synovi musela zohnat babysitter,je to ale financne dostupnejsie ako na slovensku,neviem ako je to na cypre.zvazovala si aj taku moznost?ani ja by som takeho drobceka nedokazala dat do jasli,hoci aj ja som tam chodila od 8 mes a nemam z toho nijaku ujmu na zdravi:)

anamarie

Raida, ja mam narok na 6-tyzdnovu matersku dovolenku:) Ak budem chciet byt s dietatom doma dlhsie, mozem podat v praci vypoved... Kapitalizmus, co narobis...
Kamoska, ktora zije v BA dala maleho do jasli ked mal rok a nemal problem, detsky kolektiv mu naopak pomohol, vyvojovo velmi poskocil. Kedysi deti davali do jasli ako 6-mesacne (vid ja), takze to nie je ziadna novinka...

Raida

Ja zijem na Cypruse, a tiez je tu materska iba 4 mesiace. No s manzelom sme sa dohodli, ze ostanem doma rok, a ked maly zacne chodit, tak potom ho dame do jasli. Nechapem tomu, 4 mesiace materska? Ved dieta nieje nejaka vec, ktoru si odlozim do skladu zatial co pojdem do prace. Toto je vrcholny egoizmus. Ja svojho maleho este kojim, ale vsetky zenu si tu po 4 mesiacoch umelo zastavuju mlieko, aby mohli ist do prace. U mna toto nehrozi. No, ked maly bude mat rok, tak sa este da povedat, ze kolektiv mu prospeje, lebo uz vnima svet okolo seba, ale 4 mesacne babo?! A ty v ktorom state zijes?

Weva

Tak to zaujima i mna. Tiez nezijem na Slovensku a tu je normalne dat babo po 4 mesiacoch do jasli a ist na plny uvazok spat do prace... Ked im vravim, ako je to u nas, beru, ze prehaname a detom byt v kolektive prospieva... Ja sa budem snazit najst kompromis, cize 4 mesiace neprichadza do uvahy, ale ani tri roky nie. Ake su vase dkusenosti? Raida, kde zijes?