Čo je to vlastne zdravá výživa?

Príspevok v téme: Čo je to vlastne zdravá výživa?
Simonnna

Napadlo ma založiť tému, kde by sme si mohli písať niaké rady, recepty ohľadom zdravého stravovania.

Ja by som sa chcela začať zdravo stravovať. Pracujem na tom, z jedálného lístka som už asi pred pol rokom vyhodila sladkosti, smažené, tučné a nezdravé veci. Moja strava sa skladá z ovocia, zeleniny, celozrnných produktov (cestoviny,pečivo), mliečných výrobkov, mäso (kuracie, morčacie, občas kuracia šunka), ovesné vločky, cereálie, ryža, zemiaky, kuskus a podobne. Lenže už som si asi pred mesiacom začala študovať články o zdravom stravovaní a všade píšu niečo iné. Niekde píšu, aké je pre nás mlieko a mäso dôležité, niekde zase že určite nie. Tak aký je Váš názor na zdravú stravu a z čoho by sa mala skladať ?

Ďakujem za všetky reakcie :)

BJ

martinmlm

Co ti na to napisat. Mas pravdu v tom, co si napisal o organoch, energetika cloveka je zlozita vec, ale boli kultury, ktore si na tom postavili medicinu (cinska tradicna medicina, ci-kung, ajurveda).
Laika mas na mysli asi typicky nevzdelaneho cloveka co sa tyka zivotneho poznania a prirodnych zakonov. Povedal by som, ze do idealnej stravy sa samozrejme netrafi, ale cim viac poznania ma, a cim viac rozumie svojmu telu, tym viac veci vie vysledovat.
Typicki nevzdelani ludia boli vzdy otroci, a boli zavisli na kontrole a manipulacii zvonku, tak to vzdy bolo. Cize, nikdy si nebudu isti tym, co vedia, a ich osud je doslova v rukach stastia, ci narazia na toho spravneho cloveka, kto ich to nauci, alebo nie. V kazdom pripade, telo toho pomerne vela vydrzi, kym sa zacnu objavovat neprijemne choroby, takze strava nemusi byt zdaleka idealna, aby clovek fungoval bez chorob. Priroda tam nechala pomerne velku rezervu... napriklad, spinit sa mozes niekolko mesiacov, ale jedna 2-tyzdnova ocista vycisti vacsinu z toho. Preto to netreba vidiet tak tragicky, ze laik sa nema sancu trafit do idealneho stravovania prave pre jeho telo... pokial si napriklad sleduje pH a ma ho v poriadku, dozije v zdravi, o to sa nemusis bat. Na vyslednom zdravi ma vplyv vela faktorov, a ak niekto nema najlepsie zostavenu stravu, ale ma velmi pozitivny pristup k zivotu, vela lasky a vela pohybu na cerstvom vzduchu, neprijde tou nevhodne zostavenou stravou ani o 1/3 celkoveho zdravia, takze sa bude javit ako zdravy clovek, hoci mozno sam netusi, ze by mohol mat este o 50% energie viac. Otazne je, ci by ho to zaujimalo, ked mu je dobre tak, ako mu je.

watermelon

BJ prosím ťa, ako vyzerá protiparazitna kúra? Z čoho sa podľa teba dostávajú paraziti do tela? Nemyslím hlisty. Dakedy som o tom čítala ale nepamätám si to.dík

boba 77

Základom zdravej stravy je OVOCIE a ZELENINA plus oriešky/semená.
Ak si chcete sem tam dať pečivo tak si kúpte celozrnnú múku (najlepšie pohánkovú lebo neobsahuje lepok, ktorý lepí a zanáša črevá)a upečte si doma vlastné pečivo.
Ak sa vám sem tam zažiada mlieko tak nepasterizované a najlepšie kozie v podobe kefíru čo dodá vhodné baktérie pre črevnú flóru a neobsahuje laktózu, ktorá robí ľuďom problémy.
Ak máte chuť na mäso,kúpte si ryby. Nie morské ale naše, sladkovodné ako kapreči pstruhy. V mori je dnes strašne veľa bordelu a morské plody sú dnes plné ťažkých kovov.
Pozor na pitný režim!!! 3L vody denne a v lete ešte viac.
Pohyb, pohyb a ešte raz pohy. Myslí sa tým hlavne po čerstvom vzduchu a vystavovanie sa slniečku.
Prajem veľa zdravia

BJ

Genesis, mohol by si prosim ta podrobnejsie napisat, ako priblizne vyzeral tvoj vitariansky harmonogram?

Nemyslim, ze je pravda, co napisala watermelon, ze clovek so zdravou vahou neschudne pri prechode na vitarianstvo. Moze schudnut, a to nielen, ked to robi zle, ale proste preto, ze telo sa rozhodne, ze pri postupe, ked odbura telesnu hmotu, zbavi sa vacsieho mnozstva toxinov a parazitov. A to je pravda. Ked je hmoty o 30% menej, parazitov sa tam "neskryje" tolko, ako ked je jej viac.
Da sa len konstatovat, ze zdravy clovek s optimalnou vahou, ktory ma v poriadku travenie aj metabolizmus, ma v poriadku imunitu a nema velmi rozsirene parazity, , neschudne na vitarianskej strave, pokial ju praktizuje vhodnym sposobom.

Napriklad, nevhodny sposob vitarianstva je konzumovat surovu zeleninu vo velkom mnozstve. Treba jest vysoko kvalitne, odolne odrody ovocia... tie ktore preziju aj divoku prirodu. Prikladom su stare odrody jablk, ktore rastu na mohutnych a odolnych vysokokmenoch.
Kto konzumuje plody slabych zakrskov, alebo nebodaj 100 krat preslachtenu zeleninu, ktora v prirode prezije len vdaka neustalym davkam chemie, nemoze sa cudovat, ked na vitarianstve vela vitality neziska. A hlavne v pripade, ze jeho organizmus uz dlho bojuje s prekyselenim, stresom, a metabolizmus to zvlada len tak tak, moze su udiat negativne veci pri nespravnom nabehu na vitarianstvo.
Surova zelenina je naozaj tazsie stravitelna, nez varena, myslim si, preto zaklad stravy musi byt kvalitne ovocie. A to urcite nesplnaju ani tie vylestene jablka z talianska a holandska, co casto vidno v supermarketoch.

V pripade zamorenia parazitmi, je takisto vhodne urobit si ocisty od parazitov este pred takymto extremnym prechodom, povedzme volit alternativu 50% na 50%, pretoze vela negativnych stavov sposobi prave boj s parazitmi. Pri prechode na vitariansku stravu, telo ziska vela energie, co nemusi investovat do travenia, kym parazity stratia svoju potravu... imunita stupa a v tele zacinaju obrovske boje s parazitmi... ide najma o kvasinky a plesne, ale kludne sa mozu vyskytnut aj mnohobunkovce. Vzhladom na to, ze paraziti su neskutocne odolne zivocichy (uchytia sa aj v zivocichoch zijucich vo volnej prirode, ktore s imunitou urcite nemaju ziadny problem), tento boj moze trvat aj velmi dlhu dobu, a clovek sa pri nom pochopitelne moze citit este horsie, ako ked tie parazity zivy a dava im papat ich oblubenu varenu stravu s velkym mnozstvom tuku a cukru, a malym mnozstvom korenin, byliniek, cilli a inych anti-parazitalnych zloziek.

Teraz priklad... pokial niekto je orechy, mandle, a semena, tak aby ich rozkusal na kasu, ktora sa v crevach moze vstrebat, treba ich casto zut aj 1-2 minuty kazde susto. A to ich este predtym treba namocit. Inak kusky orechov len prejdu crevami. Rovnako tuha je vacsina zeleniny, korenova, alebo surova kapusta. Ako vidno, vitarian, co je hlavne surovu zeleninu a orechy, a nedokladne stravu pozuva, bude trpiet podvyzivou. Tych chyb je tam naozaj vela, co sa da narobit.

jankaaaaaaaaa

watermelon ja som "vsezravec" nejem sice maso ako take, ale ked mame na obed maso s omackou a prilohou, tak jem omacku z masa... teda cisty vegetarian urcite niesom. a takisto som nikdy ziadne problemy nemala, akurat nejake tie nachladnutia bezne

Genesis

watermelon

bohuzial mne konzumacia surovej stravy neprospela vobec ale na zaklade toho neodsudzujem veganstvo ... veganstvo odsudzujem na zaklade pozorovania veganov vo svojom okoli dokopy ich poznam 24 pricom su na tom vyzorovo aj zdravotne horsie ako ti co ich poznam a co sa stravuju aj na moj vkus priserne.

ale bohuzial zdravie cloveka je v prvom rade dane geneticky a s tym nikto nic nespravi ani ked sa bude stravovat uplne najsamzdravsie ako sa len da.

watermelon

genesis mozno si to robil zle, vitarianstvo je velmi narocny typ stravovania, a ked si velmi schudol znamena to ze si to nevyhnutne robil ZLE. sorry ale je to tak. Pri tomto type stravy schudne len tucny clovek, ak si mal normalnu vahu nemal si co chudnut ak si prijimal riadne tolko kalorii co by si prijimal inou stravou. Zdravie je nie len o strave ako hovori BJ, je to o spanku, slnku, pohybe, psychike, o mnozstve tukov, aj tych vela skodi, ktovie kolko orechov si pojedol, skratka chcem len povedat, ze za to ze ti to nevyslo odcudzovat cele vitarianstvo nie je spravne. Alebo veganstvo uz neviem o ktorom si pisal. Ja odcudzujem vsezravectvo alebo ako to nazvat preto lebo vidim ako su ludia chori. Cakarne preplnnene, ,same srdcovo cievne choroby, infarkty, rakovina, bolesti hlavy, osteoporoza, prechladnutia, chripky.... ako vitarianke mi nic nikdy nebolo

Genesis

BJ

ale suhlasim ze nas caka okrem ineho potravinova kriza (okrem inych negativnych udalosti) takze otazka zdravej vyzivy coskoro bude uplne nepodstatna :)

Genesis

BJ

ja mam osobne so surovou stravou velmi zle skusenosti ... skusal som to mesiac ... sama zelenina, klicky, ovocie orechy

tobil som to preto lebo som mal problem so zaludkom a nikto nevedel co mi je

jedine co som z danej stravy mal bolo ze som nehorazne schudol .. vypadal som jak z koncentraku .. ine efekty na mna som nepozoroval