Choroba s povolania

Príspevok v téme: Choroba s povolania
rasto

Chcel by som pridat jednu vlastnu skusenost.Bol som zamestnany na pozicii hlavny fakturant na chranenom pracovisku , kde sa mi stala choroba (kubitalneho kanala ) ktory mi bol operovany a po prehodnoteni mi nebola uznana choroba s povolania . Podla vyjadrenia lekara to mohlo byt sposobene nadmernym pretazenim ale nemuselo .

bardotova

fofino, chorobu z povolania musi uznat ambulancia klinickeho pracovneho lekarstva a klinickej toxikologie (v BA, MT, KE), pricom musi byt choroba uvedena v sucasne platnom zozname chorob z povolania. podla platnej legislativy je to:
1. Choroba z olova alebo z jeho zlúčenín
2. Choroba z fosforu alebo z jeho zlúčenín
3. Choroba z fluóru alebo z jeho zlúčenín
4. Choroba z ortuti alebo z jej zlúčenín
5. Choroba z arzénu alebo z jeho zlúčenín
6. Choroba z mangánu alebo z jeho zlúčenín
7. Choroba z kadmia alebo z jeho zlúčenín
8. Choroba z vanádia alebo z jeho zlúčenín
9. Choroba z chrómu alebo z jeho zlúčenín
10. Choroba zo sírouhlíka
11. Choroba zo sírovodíka
12. Choroba z oxidu uhoľnatého
13. Choroba z kyanovodíka alebo z kyanidov
14. Choroba z benzénu alebo z jeho homológov
15. Choroba z nitrozlúčenín a z aminozlúčenín benzénu alebo jeho homológov
16. Choroba z halogenizovaných uhľovodíkov
17. Choroba z esterov kyseliny dusičnej
18. Choroba z bojových látok alebo z chem. látok s rovnakým účinkom, aký majú bojové látky
19. Choroba z ionizujúceho žiarenia a zo žiarenia s obdobným účinkom
20. Choroba z elektromagnetického žiarenia vrátane lasera
21. Rakovina kože
22. Kožné choroby okrem rakoviny kože a prenosné kožné choroby vyvolávajúcich rakovinu kože
23. Rakovina pľúc z rádioaktívnych látok
24. Infekčné choroby a parazitárne choroby okrem tropických infekčných chorôb a parazitárnych chorôb a chorôb prenosných zo zvierat na ľudí
25. Tropické prenosné a parazitárne choroby
26. Choroby prenosné zo zvierat na ľudí buď priamo, alebo prostredníctvom prenášačov
27. Choroba vyvolaná prácou v hyperbarických alebo hypobarických podmienkach
28. Choroba z vibrácií – ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené vibráciou
29. Choroba z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia končatín – ochorenie kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín
30. Choroba lakťového nervu z mechanických vplyvov
31. Choroba dolných dýchacích ciest a pľúc spôsobená hliníkovým prachom z hliníkových zliatin (zaprášenie pľúc hliníkom – fibróza pľúc)
32. Choroba z berýlia a z jeho zlúčenín
33. Choroba zaprášenia pľúc prachom obsahujúcim oxid kremičitý (silikóza, silikotuberkulóza) vrátane (uhľokopskej) pneumokoniózy:
a. s typickými rtg. znakmi s prihliadnutím na dynamiku choroby,
b. v spojení s aktívnou tuberkulózou
34. Choroba zaprášenia pľúc azbestovým prachom (azbestóza)
a. s typickými rtg. znakmi,
b. v spojení s pľúcnou rakovinou
35. Choroba pri výrobe tvrdokovov
36. Choroba dolných dýchacích ciest a pľúc z Thomasovej múčky
37. Bronchiálna astma (záduch)
38. Porucha sluchu z hluku, pri ktorej dosahuje strata sluchu podľa Fowlera pri poškodených mladších ako 30 rokov najmenej 40 %. Pri poškodených nad 30 rokov sa uvedená hranica každé dva roky zvyšuje o 1 % až do dosiahnutia 50 rokov veku poškodeného, odkedy už musí prevyšovať strata sluchu 50 %
39. Sivý zákal (pri vystavení nadmernému pôsobeniu krátkovlnných tepelných lúčov)
40. Nystagmus (v baniach pri mínerských prácach)
41. Rozdutie pľúc fúkačov skla a hudobníkov na dychové nástroje
42. Choroby hlasových ústrojov:
a. Ťažká hyperkinetická dysfónia, uzlíky na hlasivkách alebo ťažká nedomykavosť hlasiviek, ktoré znemožňujú výkon povolania kladúceho zvýšené nároky na hlas
b. Ťažká fonasténia (pri vystavení zvýšenej hlasovej námahe, najmä v divadlách, školách, profesionálnych hlasových telesách, profesionálnych kultúrnych podnikoch a zábavných podnikoch, pri speve sólistu)
43. Bronchopulmonálne choroby spôsobené prachom z bavlny (byssinóza), ľanu, konopí alebo sisalu
44. Vonkajšie alergické alveolitídy a ich následky spôsobené vdychovaním organických prachov typu farmárske pľúca
45. Alergické choroby horných dýchacích ciest s dokázanou precitlivenosťou na alergény z pracovného prostredia poškodeného
46. Nádorové choroby vznikajúce následkom práce s dokázanými chemickými karcinogénmi v pracovnom prostredí poškodeného a prejavujúce sa u neho v príslušných cieľových orgánoch, ktoré nie sú uvedené v tomto zozname
47. Iné poškodenie zdravia z práce (poškodenie zdravia z práce, ktoré nie je ani pracovným úrazom, ani chorobou z povolania uvedenou v tomto zozname).

fofino

Dobrý deń. Robím podlahára už 8rokov.
MáM tieto diagnózy.
Cervikobrachialny syndrom l.sin s radik.iritáciou C7/8.
Chron.polytopný VAS exacerbácia najme v C oblasti.
Cervikokraniálny sindrom.
Lézia n.ulnáris l.sin.v oblasti kub.kanála.
Migréna s aurou.
Lzmboischiadický syn.bilat v.s.pseudoradikulárny.
Coxarthrosis l.utrq.gr.II.
Kolísavá hypertenzia
Chron.hepatopatia,v.s.steatoza.
Porucha metabolizmu lipidov.

Chcel by som sa opítať nejakého odborníka
či sa niektore z týchto diagnoz dajú klasifikovat ako choroba z povolania.
Som dost často na PNke a môj šef my nechce kvôli tomu predlžiť zmluvu.Prosím Vás ked môžte pošlite my k tomuto môjmu problému nejake vyjadrenie na moju e-mail adresu.Vopred Vám ďakujem.

královná

téma choroba z povolania:
Tiež by som chcela prispieť vlastnou skúsenosťou. Pred 15 rokmi som mala pracovný úraz, padla mi doska na hlavu, mala som slabý otras mozgu a posunuté krčné stavce. Liečili ma teplými injekciami.Stav sa mi zlepšil, nemala som žiadne iné problémy. Až od minulého roka, kedy sme sa presťahovali do znovozrekonštruovanej budovy, kde namontovali klímu. Zdravotný stav sa mi začal zhoršovať, až som bola úplne nepohyblivá. Na MR mi zistili, že mám hernia discu krčnej chrbite C5/6 a C6/7. Som objednaná k plánovanej operácii. Ešte k tomu mi diagnostikovali syndróm karpálneho tunela na pravej ruke. Je to z preťaženia pravej ruky. som totiž účtovníčka a denne tukám do počítača neskutočne veľa položiek. za mesiac je to zhruba 22 000 položiek. Ešte k tomu sme v mesiaci 11 a12/006 robili paralelne v dvoch programoch, kedy sa položky zdvojnásobili a mne sa stav rapídne zhoršil. Navštívila som ambulanciu praktického lekára, ale nestretla som sa s pochopením diagnostikovania choroby z povolania. Na koho sa obrátiť, 27 rokov robím túto profesiu, čiže to súvisí s preťažovaním pravej ruky. Všade sa človek dozvedá, netrpte v práci pre chorobu z povolania, obrátte sa na kompetentých ľudí a keď sa človek obráti prvá otázka znie: kto vám to poradil? ak má niekto podobný problém a riešil ho nech mi poradí. Ďakujem.