Rakovina a condyloma pomoc!!!

Príspevok v téme: Rakovina a condyloma pomoc!!!
fnuk

Mám 24 rokov, mala som condylomu accuminatu, ktorá mi však sama od seba zmizla. Mala som tým posiatu celu vaginu . teraz mi z cytologie vysli zle vysledky, vraj su tam nejake nalezy. Neviem nic presnejšie...K doktorke pojdem znova o týžden na konzultáciu. Strašne sa bojim , že mam rakovinu alebo že ju budem mať. Môže to byť z condylomi aj ked priatelovi po histologii povedali, ze nema condylomu rakovinotvornú, že nie je nebezpečna. Z čoho to môžem mať ja? Mate niekto podobný problém?

dr.

sarah PAP I - klinicky obraz zdravej zeny
PAP II je normalny obraz - vacsina zien sexualne aktivnych ma II
PAP III je obraz ktory ma nalez, ktory treba sledovat. moze sa stat ze bol zapal, vytok, infekcia a tak su bunky krcka podrazdene ale neznamena to ze mas rakovinu. len ti ster zopakuju za 6 mes a budu sledovat. zvykne sa to upravit. lenk ak sa dostanej do pap IV vtedy odporucaju konizaciu krcka, ale ani to nie je dovod na paniku. tkanivi ktore sa konizaciou odoberie sa posiela na histologicke vysetrenie a tam sa potvrdi ci ise o rakovinove bunky. tym ze ich odstrania sa upravi aj test PAP.
to ze mas PAP III naozaj nic neznamena len ta budu viac sledovat, a robit ster castejsie a tym sa predide tomu aby sa pripadne zvrhol proces na rakovinovy.ak sa dostanes do PAP IV tak ti spraVIA KONIZACIU, tu zvyknu opakovat aj 3 - 4 krat.
ono rakovina vyvolava strach, ale problem je ten ze sa nikde neuvadza ze pokial ti pravidelne robia kontroly na gyn. tak sa tomuto stavu predide, lebo rakovina nevznika za den ale je to dlhy proces.problem je len v tom ze ak sa nejaka zena u lekara neobjavi 5 - 6 rokov ani nema predstavu v akom stave ma krcok a potom jej vyjde zly test zrazu " rakovina".
len ked sa pravidelne staras o seba kazdy lekar ti garantuje ze ak sa aj objavi stadium displazie ( predrakovinove) da sa to podchytit a konizaciou odstranit pripadne po 35 alebo ked uz zena nechce mat deti odporuci vybrat maternicu. a problem je vyrieseny.
urcite sa nemas coho bat, je to v poriadku, len pravidelne navstevuj prehliadky a na vsetky pripadne otazky sa opytaj lekara.

sarah

Ahoj dr.robili mi cytologické yšetrenie v decembri a mám výsledok PAP 3 ale vraj to mám OK. Ako tak čítam, že až tak OK to teda nebude...

dr

no HAK skor znizuje imunitu, cim su skor castejsie zapaly a infekcie- napr. kvasinkove a mykozy. HAK sa predpisuje aj ako liek pri tazkostiach najma po operacii zrastov, myomov...
Nemyslim si ze HAK ma nejakym sposobum podporovat rozvoj rakoviny.
a prosim ta uz na to nemysli, isto este nemas rakovinove stadia! istotne ak sa nieco zhorsilo, tak ta budu len drzat pod kontrolou nic viac.pokial este min rok si mala testy ok tak sa za rok nemohlo zvrhnut vsetko, ten proces na krcku sa predpoklada aj viec ako 5 rokov. neboj sa

fnuk

este otazka..je pravda, že antikoncepcia podporuje rakovinu? Bolo by lespie ju vysadit, aby som do toho prinásala co najmenej vlastneho zavinenia?

dr.

zatial som student a koncim teraz 5 rocnik. viem o tom dost vela a tak obcas tu na fore poskytnem nejaku radu, ked ju niekto potrebuje.aspon takto mozem zatial pomoct

fnuk

Dakujem dr.. Nikdy som sa nezaujímala o tento problém, lebo som si myslela, že sa ma to netyka hlavne preto, že som mlada. Co najskor si zavolám doktorke a opýtam sa jej presnejsie na vysledok. Chcem sa spýtať, či si doktor/ka, keď o tom vieš tak veľa.
Keď mi robil testy tou staršou metodou už som nebola panna a pravda je, že som odjakživa nachylna na zapaly pošvy. Stale niečo.

dr.

a co sa tyka tej starsej metody, je nespolahliva, v minulosti sa taketo nieco vyskytovalo skor vynimocnejsie a to farbivo mohlo reagovat kludne na zapal. pokial si vtedy este nemala sexualny zivot takmer to vylucujem.
nic nemoze nahradit laboratorny rozbor.

dr.

pokial ti robila pravidelne pap test ( robi sa kazdy rok) v ramci prehliadky a vysledok si mala pap I, II tak to bolo v poriadku. az pri PAP III sa zacina pozorovanie krcka a stery sa opakuju kazde 3 - 6 mes a zistuje sa ci sa to nezhorsuje. pozorovanie sa vecsinou voli pri zenach do 30 a kt. este nerodili. ak by sa ale zhorsovala citologia na pap IV poslu ta na konizaciu- vlastne sa " obreze krcok" a tym sa odstrani napadnute tkanivo a posle sa na histologiu.az histologia posudi, ci sa to moze zvrhnut do rakoviny. po konizacii sa upravi ster tak zvycajne na PAp II a odstrani sa aj virus. a vlastne opat sa len sleduje. konizacia sa moze opakovat aj viackrat a nijak neovplyvnuje plodnost.
ak by sa ti krcok zhorsoval tak v najhorsom ti poradia vybrat maternicu.

treba vsak povedat ze rakovina nevznika zo dna na den a preto je podstatne mat to pod kontrolou a sledovat. urcite sa lekarky opytaj na pap ster a v akej si skupine. a porad sa s nou. ak ta odporuci na konizaciu nie je sa coho bat, a uz je na nasom trhu vakcina proti rakovine a po konizacii ju odporucam a tak by sa malo predist aj dalsim problemom.
nemysli hned na rakovinu, pretoze ju istotne este ani z daleka nemas, ale netreba podcenit prehliadky a stery a rady lekarov . budem drzat palne. nemas sa coho bat

fnuk

Dakujem, že sa mi objasnilo aspon trošku. Som zvedavá teda v akom štádiu to mám. Moj 1. gynekológ (mala som asi 15-16) mi robil nejaký test staršou metódou, že mi potrel krčok maternice hnedou tekutinou. To čo sa nezafarbilo tekutinou to bolo zle tkanivo a už vtedy mi vravel ze by som mala isť na konizáciu. Citológia mi ale u mojej dalsej doktorky vždy vysla ok, az tento rok su tam nalezy. Mal ten doktor pred tým pravdu, lebo moja gynekologička tomu absolutne nevenovala pozornosť ked som jej o tom hovorila

dr.

kondylomy sposobuje virus hpv ktory ale nie je rakovinovy ale sposobuje bradavice.
to ze mas zlu citotlogiu znamena ze mas aj iny typ virusi 16, 18 a ta sposobuje zmeny na krcku. ak vsak nie je stadium displazie velmi rozsirene pojdes na konizaciu krcka cim sa odstrania bunky a tym aj virus a malo by sa to upravit. treba myslit pozitivne a nie hned mysliet na najhorsie.