Podnájom - pre a proti

Príspevok v téme: Podnájom - pre a proti
Slnečnica

Môžte mi, prosím, napísať svoje pozitívne a negatívne skúsenosti s bývaním v podnájme?

Chcela by som si sama prenajať 1izbák alebo garsónku.
Nemám momentálne priateľa, s ktorým by sme si zariadili vlastné bývanie, nemám ani kamarátky s ktorými by sme šli do podnájmu spoločne a bývať s úplne cudzími ľuďmi nechcem.
Finančné prostriedky na kúpu vlastného nemám, hypotéku by som asi ťažko získala.

Aké sú vaše názory na bývanie v podnájmoch z dlhodobého hľadiska?

Ako to zvládate či už z finančného alebo iného hľadiska?

Prípadne ak ste/boli ste niekto v podobnej situácii ako ja, ako ste ju/by ste ju riešili?

Ďakujem za názory.

Ivana252

Slnečnica
Ak maš možnosť isť na ubytovňu dlhodobo ako u nas v meste tak by som skusila najskôr to. A potom ak by si mala najake financie možno našetrene alebo zo sporenia tak požiadať o uver. napr môj brat je na ubytovni už 10 rokov a je spokojný ma tam vlastnú kúpeľňu, záchod jedna izba s balkónom a mala chodbička. čo viac potrebuje? A plati tam nejakých 170 eur. Viem že na niektorých ubyt. majú spoločnú kúpeľňu a tušim aj zachod, ale treba hladať taku, kde je to ako časť každeho bytu.
Ja som tiež v takej situacii ako ty, bola som sa pýtať v Tatra banke že ak si najdem byt napr v hodnote 70 000 eur že či môžem dostať toľko hypoteku ak som sama. Povedali mi že ANO. Len ten najdený byt musi na taku sumu odhadnuť znalec a ak povie že ten byt ma hodnotu 70 000 eur tak mi hypopteku daju. Ja zarabam 550 eur mes. ale aj tak si nato zatial netrufam aj keď možnosť že mi tolko daju tu je. A ešte mi povedala v banke že najlepšie by bolo najsť si novosyavbu lebo tam je možnosť lepšieho odhadnutia vyššej sumy, keďže na väčšine su plastove okna a vlastne je ten byt nový. Takže tak.

ivana45

Nevyhoda prenajmu je cena. Ale zasa - u nas su ceny prenajmov velmi nizke oproti nadobudacim cenam nehnutelnosti. V europskych velkomestach je to inak. Zrejme je prebytok bytov na prenajom.
Nevyhodou je, ak si musis kupit nejake zariadenie a ked sa stahujes, nemas ho kam dat a nechavas ho v byte.
Vyhodou je, ze sa mozes slobodne pohybovat - stahovat, za robotou, za priatelom. Ak mas niekde zariadeny byt, nie je lahke ho predat a kupit iny alebo zbalit, prenajat a sebe prenajat byt niekde inde. Staras sa len o drobne opravy. Nezadlzis sa a nepreplacas napr. hypoteku. Ale na druhej strane, obvykle si nedoprajes tolko pohodlia v cudzom byte, kupis si len najnutnejsie najlacnejsie (do)zariadenie.

lost

Tiez sa priklanam k tomu ze v dvojici je to lepsie ako uplne osamote..
Naklady su polovicne a ta druha osoba (ak sedi povahovo) tak moze zvysit moralku :)
Predsa len zit totale osamote je dost nudne :)
Ale hlavne... ak jedna osoba z dvojice povedmze strati pracu atd. alebo ochorie, alebo proste nieco ju "zastavi" , tak ak je ta druha osoba velmi spolahliva, alebo proste hra timovo, tak to by mohlo byt velmi napomocne..
Aj domace prace by isli o 50% dole vo dvojici :)

No ale ak to nejde.. Tak da sa prezit aj single, lenze.. je to daleko zodpovednejsie :) co ak stratim kluce ? ako sa dostanem domov? :D

Zaroven je to financne nelahke, obzvlast ak je to tak ze zarobim 100 a na najom plus jedlo a ostatenie miniem 100. To je dooost take, riskantne sa mi to zda byt, alebo nebezpecne. Teda ak je mozno sa spolahnut na rodicov, alebo rodinu, alebo zopar kamosov KEBY DACO. tak fajn, inak je to dost drsne (ehm) ako cely tento svet.. (ale tak (z ruk do ust) zije viac ako polovica ludi na slovensku, skor by som povedal ze 3 zo 4)

No avsak na druhu stranu, takato vyzva moze dooost postrcit osobny vyvoj, alebo ako by som to povedal :) proste dokaze dost dobre motivovat, aby sa clovek pohol dalej, v kazdej moznej stranke (praca, osobnost, atd..)

2mon2

Slnečnica....kde si chceš prenajať byt, v akom meste? Ja som tiež o tom uvažovala, a ako hovorí kafik, určite je lepšie mať spolubývajúcu a ísť do 2 izb.bytu. Ja som spolubývajúcu nenašla, alebo skôr vhodnú spolubývajúcu a kamarátku, ktorá by išla do toho so mnou tiež nemám.

kafe

Slnečnica, v tvojom prípade by som si hľadala spolubývajúcu a určite radšej šla do 2-izbového ako bývať sama. Cena 2-izbového prenájmu delené 2 je podľa mňa oveľa nižšia ako garzónky. Porovnaj si ceny v inzerátoch a ten rozdiel nech ti slúži na dovolenku, štúdium a zadné vrátka. Len neviem, či ti to bude stačiť. Možno skús dovolenku vypustiť na čas z plánov, nejak sa ten prenájom utrasie, priškrtíš výdaje alebo postúpiš v práci :) a dopraješ si neskôr.

Ináč, môj sen je mať príjem z ktorého zaplatím byt (prenájom), jedlo a bežné výdavka (deti, aspoň jednu nádrž benzínu..). Takže tá najhoršia varianta, ktorej sa ty obávaš, je pre iného sen. Môcť tak prežiť z jedného platu.. to by bol život! :)

rony26

nuz je to otazka priorit...chces az tak vlastne byvanie, ze si ochotna na isty cas napr. neist na dovolenku alebo zit skromnejsie? (tym nechcem povedat, ze teraz rozhadzujes alebo co)...ak ta to urobi stastnou tak chod do toho, prenajmi si nieco a aj ked budes mat par dni pred vyplatou v penazenke prievan tak ti to moze byt jedno, ak to prevysi pocit, ze byvas sama

Slnečnica

Jasné, malo tam byť v nadpise PRENÁJOM, sorry :-)

BESKYD/
S tým, čo píšeš, v podstate súhlasím, ale.....
...môj prípad je taký, že by mi plat stačil akurát na ten nájom, stravu, cestovné a iné bežné výdavky, ale v konečnom dôsledku by som si nemohla dovoliť nič odložiť.
Teraz fungujem tak, že síce niečo dávam do domácnosti, ale aj si určitú sumu našetrím - tieto peniaze potom využívam na zaplatenie dovolenky, externého štúdia na VŠ a nechávam si aj niečo ako "zadné vrátka" :-)

Čiže by ma zaujímal názor aj na takúto situáciu.

beskyd

v prvom rade, podnajom znamena ze byvas u niekoho kto uz uziva prenajaty byt a tomu platis za jeho uzivanie. cize zrejme mas na mysli prenajom, ktory sa aj zrejme najviac oplati v tvojej situacii, cize uzivanie bytu prenechaneho priamo od vlastnika. podla mna je to lepsie ako hypoteka z toho dovodu ze ak sa nahodou nedajboze stane nejaky pruser ze nie si schopna splacat, pri najme si dlzna max. 3 splatky najomneho (vypovedna doba z najmu je min. 3 mesiace podla zakona, treba si dat pozor aby prenajimatel neurcil v zmluve nejaku extra dlhu dobu pre tento pripad) kdezto pri hypo sa casto stava ze len cca 15 rokov plati clovek uroky a 15 rokov istinu, teda sumu ktoru si pozical, takze ak sa pri hypo dostane clovek do pruseru po 5 rokoch po cerpani prostriedkov, dlzi banke ovela viac ako sumu ktoru si pozical a to je strasna palka obvykle. pri najme mas istotu ze ok, zrazu nemam robotu takze koncim, beriem garsonu a z nejakej horsie platenej roboty ju zatiahnem, je to o pocite kludu by som povedal. ludia si beru v 25tke 30 rocne hypo, co je maximum zo zakona a potom placu ze za 10 rokov dosli o robotu a banka od nich pyta stale viac ako si pozicali, (co nedokazu uspokojit ani vtedy ak predaju nehnutelnost financovanu z prostriedkov ktore si pozicali) kedze hypo clovek preplati casto aj 2nasobne, to je pak na maslu. ja som jendoznacne zastanca najmov, nanajvys uverov na velmi kratke obdobia splacania. nehovoriac uz o tom ze banka moze jednostranne zvysit splatku, zatial co prenajimtel v zasade nie.