Výživné

Príspevok v téme: Výživné
nika18

Dobrý deň chcela by som sa spýtať na pár otázok. Mám 18 rokov, som tretiačka na strednej škole a žijem len s mamou. Pre dosť zlé vzťahy medzi nami sa v lete sťahujem k priateľovi. Otec posiela výživné mame na účet, ale keď s ňou už nebudem žiť mala by som dostávať výživné ja, že? A je možnosť že by som mala dostávať výživné aj od mamy?
A ešte by som sa chcela spýtať či budem mať nárok na štipendium od školy keďže ma v podstate nebude nikto živiť.

Ďakujem za odpovede.

igor44

Premyslal som o tebe. Mozno si zrelsia, nez je vacsina tvojich vrstovníkov. Ak je tvoja mama asocialna alebo zavisla (na alkohole a pod.), mohla by si sa obratit na socialny odbor na miestnom urade. Neciem sice ako, ale je mozne, ze oni by ti pomohli.
Mam vsak dojem, ze chces nezlucitelne veci: zit nezavisly zivot a byt "len" financne zavisla od rodicov. Alebo chces byt financne zavisla na svojom priatelovi?
Ak chces zit nezavisly zivot, odid zo skoly (povinnu skolsku dochadzku mas, maturita nie je povinna) a zarob si na zivobytie. Pochop: nikto nemoze mat vsetko.

lost

generalizoval som to trochu, lebo nepoznam presne detaily (nepytam si ich), ale zaraza ma jedna vec.

ty chces samostatny zivot, avsak stale si narokujes na vyzivne, ktore aj tak nebude ziadna vysoka suma, ale mozno sa mylim, ak mas bohatych rodicov.

ide skor o princip.

pokial by si to s tmyto myslela vazne, tj. samostatnostou, tak by si seriozne mala zacat rozmyslat odkial ziskas PRIMARNY zdroj prijmov.

isteze je pohodlne ziskat par xx az xxx eur mesacne len tak za nic.. len tak za to ze mas rodicov. a isteze sa kazdy cent pocita, hlavne pocas krizy.

ale je to take ze jedna vec neguje druhu.. co je sice nie moja starost, ale niekto z nas si to moze casom pekne odskakat, ale to tiez nebude moja starost :)

mozno som vyznel kruto, ale len sa snazim zvyraznit "krutost" zivota..

a asi to budem musiet zaklincovat kasikou otazkou:

KAM pojdes ak ta priatel vykopne za jeden rok ?

lost

Za 1-2 roky, ak nie mesiace tu budeme citat nieco ako nedavny prispevok od niekoho, mlada baba musela (vypocitavo) zostat u priatela lebo nemala kam ist. K rodicom nie, zostat je zle, bil ju, ale na zmenu to pre nu nebolo "dost"..

jaaaj a este tie dve deti som zabudol ze mala...

18 je vek, ktory je sice legalne a plnolety, avsak nie kazdy disponuje dostatocne zodpovednym a nezaujatym rozhodovanim prave v tomto veku.

myslim ze je to nevyvratitelny fakt, ze vekom 21 (hranica dospelosti v inych krajinach sveta) clovek ma znacne iny pohlad na zivot :)

Tym nechcem urazit nikoho, len ako "starsi" citim povinnost oboznamit mladsich tymto zivotnym faktom..

ale ak do toho naozaj chces ist, tak drzim palce ....

gammax

Nika, to je sila. Si tretiacka na SS, chces byvat s priatelom (s ktorym "ste spolu" od tvojich 15 rokv!) a spekulujes, ako vyrazit vyzivne z rodicov a socialne stipendium zo skoly? Igor ma pravdu: takych by vas boli haldy. Ja platim vyzivne na mladsie dieta, nez si ty. Na mieste tvojho otca by som ta nepodporil. Ked tvoji rodicia nebudu suhlasit, das ich na sud ? By ma fakt zaujimalo, ako by to dopadlo.

smutnzlamama

Nika18, tvoj zivot mi pripomina zivot mojej dcery. Je mi z toho tak nevyslovne smutno, ze myslienky na to musim odhanat. Velmi ju lubim, ona je pre mna najdolezitejsim clovekom na svete. Teraz sa pozeram, ako moje jedine dieta ohrozuje svoju buducnost a velmi ma to boli. Ona to tak nevidi. Zacala som sem pisat podrobnosti, ale vymazala som to. Je to pre mna bolave, v dcerinom zivote sa udialo vela zavaznych smutnych veci.
Neviem, co bolo na mne take neznesitelne. Dcera mi to nepovedala, povedala len, ze chce zit svoj zivot. Casto na dceru myslim a ked je mi do placu, vybavujem si v mysli spomienky, ked bola mala a bola pre mna obrovskym zdrojom radosti a stasia.
Nika, neviem, aka je pravna stranka veci s vyzivnym, ako je to so stipendiom. Skus sa pozriet na svoju mamu ako na cloveka, ktory je omylny, zranitelny a byva obcas napriklad unaneny.

igor44

samizdatka, ahoj, dakujem.
Som z vychodu, ale nie z Trebisova.
Som ucitel a robim svoju pracu rad. Mrzi ma ocenovanie tejto prace, ale napriek tomu v nej pokracujem. Ale nie o tom som chcel.

Trocha ma nadvihli Nikine slova "by som sa chcela spýtať či budem mať nárok na štipendium od školy keďže ma v podstate nebude nikto živiť"
Naozaj nechapem, preco by sme mali lutovat a z nasich dani zivit decka, ktore chcu len brat a robit len to, co je vyhodne pre nich. Sulozit v 15-tich, zit bez rodicov v 18-tich, avsak nechat sa od nich zivit. Co najhldhsie studovat, aby co najdlhsie nemuseli pracovat (VS mame tolko a nastavene su tak, ze VS titul uz pomaly nema cenu, cest vynimkam). Keby to robila moja dcera (je na to este mala, nastastie), tiez by sme mali "zle vztahy". Nedokazal by som mlcat a divat sa, ako si kazi zivot.
Ked tato "dcerka" neberie ziadny ohlad na svoju mamu, ktora sa o nu uz roky SAMA stara, tak co od nej maju cakat ostatni? Nika ma "zle vztahy s matkou", tak si odide k staremu chlapovi. Ale ten ju asi zivit nechce a mlada sa domaha financovania od rodicov a od statu ! Surodencov nema a svoju mamu kludne necha samu. Naaaadhera !! Nevycka ani do odchodu na internat VS. Mozno ma k tomu naozaj vazny dovod a mozno je to len rozmaznany spratek, ktory urobi svoje kludne na ukor svojej MAMY.
Kazdemu sikovnemu decku zelam, aby sa dostalo na tu VS, ktoru naozaj chce, aby si uzilo studentske roky a potom robilo robotu, ktora ho bude uspokojovat.
Parazitov (nerovnovahu brania a davania) neznasam. Netvrdim, ze tato nika18 je tento pripad.
Stredna ani vysoka skola nie su povinne. Kazdy si moze vybrat - odlozit okamzite pozitky, ucit sa a prisposobit sa (rodicom, internatu) - alebo ist robit a zit si po svojom trebars aj v 18-tich.

igor44

Dobre, Nika, respektujem. Ked to nechces napisat, nenapises.
Tak ti uz len napisem, ze na mieste tvojej mamy ani tvojho otca by som ta financne v tvojej situacii nepodporoval, kym by si mi dovody a napr. "zle vztahy s matkou" dostatocne neobjasnila. Tvoji rodicia obaja pracuju, mas kde byvat (nepisala si o ziadnej stiesnenosti, predpokladam, ze mas u mamy vlastnu izbu - pre mna to bol vtedy nesplnitelny sen), co jest, chodis do skoly, obliekas sa, pestujes svoje zaujmy... predpokladam, ze za peniaze rodicov. Kto plati, ten veli, to poznas, nie ?
Mozno si sebecka, neochotna podielat sa na praci v domacnosti, neviem...mozno sa zle ucis a zijes v nesulade s hodnotami svojich rodicov, neviem... "Zle vztahy" nemusia byt len vysledkom chyb tvojej mamy. Mohla by si sa zacat pozerat dospelejsimi ocami aj na svoju mamu a otca. Ked zacnes vidiet nielen svoje zaujmy, vtedy zacnes byt dospela a tvoji rodicia ta tak budu moct brat. Bolo by zaujimave vediet, ci nahodou antidepresiva neuziva aj tvoja mama a pekne pri tom maka. V robote aj doma. Viem sa do jej situacie vzit. 15-rocna dcera (mozno si bola este na ZS) si zacne s 25 rocnym chlapom ... no, koho by to netesilo, nie ? A predstav si - ona si dovoli prejavovat nespokojnost! A nehladi ta po hlavicke "spravne, dcerka" a mate "zle vztahy" ?! No toto !?! Ti dnesni rodicia !!!!
Ak budes byvat so svojim (o hodne starsim) frajerom, budes v roli jeho manzelky-druzky-...nech ta teda zivi on.
Ako to vidi on? Chce vobec, aby si k nemu prisla byvat ? Alebo inak: stary cap bude mat doma v posteli 18-tku - tretiacku na strednej skole- a zivit ju budu rodicia? Nech ta teda zivi on !

Som rad, ze socialne stipendia sa neposkytuju deckam, ktore sa ponahlaju samostatne zit skor (mozno aj: narobit problemy a zdrhnut od nich), nez na seba zarobia. Takych by vas totiz boli haldy. A ja by som platil este vacsie dane a to sa mi teda nechce.

Nika, je tu este jedna moznost. Vykasli sa na skolu a chod robit. Nebudes potrebovat financnu podporu rodicov, tj. doprosovat sa rodicom o vyzivne, o socialne stipendium. Spavaj, s kym chces. Byvaj, s kym chces. Ved si predsa uz dospela.