strach prejavit sa pred triedou- prejde to raz ?? SOCIALNA FOBIA ??

Príspevok v téme: strach prejavit sa pred triedou- prejde to raz ?? SOCIALNA FOBIA ??
barbie girl4

ahojte, som normalna baba.. mam 20 studujem..
moj problem spociva v tom, ze sa hanbim, alebo bojim povedat svoj nazor v diskusii v triede.
ked sa volne rozpravame a vyjadrujeme svoje nazory, ja sa jednoducho neodvážim. som ticho, počúvam, sem tam aj niečo povedat chcem, nadýchnem sa, trochu sa mi zrýchli pulz, az kým niekto nepovie to iste, čo som chcela ja a znovu ostanem ticho.

tak isto mam aj problem pred triedou napriklad prezentovat prácu. tlcie mi srdce a cely efekt je mizerný. ponahlam sa, rychlo rozpravam, nech to mam cim skor za sebou. pohlady spoluziakov sa vtedy snazim nevsimat si, aby som si ich nevysvetlila ako znudené alebo otrávené.

neviem, ci mam socialnu fobiu, alebo čo..lebo normalne sa s ludmi dokazem bavit, v mensich skupinkach alebo cez prestávky. dokonca nemam problem niekomu povedat, ze mam tremu pred prezentovaním napríklad.

čo s tým mam robit... strasne mi to vadí, ze citim ten strach.. niekedy sa obavam, ze moj nazor bude nezaujimavy alebo niečo podobne, bojim sa aj konfrontacie, ze mi niekto zacne oponovat a ja si nedokazem dostatocne obhajit svoj nazor.

datelinka

barbie, a co sa stane, ak by si neobhajila svoj nazor? nic.
inak, svoj nazor vyjadrujes, ak mas odovodnenie. takze nevidim v tom neuspech. neuspech je len to, ze niekoho nepresvedcis, ze ten tvoj nazor je spravny.
nevyhybaj sa diskusii, za par rokov budes pracovat a budu sa ta pytat na tvoj nazor. teraz mas jedinecnu moznost nacvicit si to - svoje reakcie, argumenty, konfrontaciu. skusaj, pomaly sa zapajaj, uvidis, ze to nie je zle. mozno ta to nakoniec zacne bavit :-)

will51

ahoj ja mam tiez ten isty problem...a nenici ta to psychiacky bo ma mna heej...som z toho dost zufala ze to mam...lenzo toto sa u mna netyka len v skole aj na ulici v obchode a tak a ty tam nemas problem??